Hírek
2012. Szeptember 10. 18:07, hétfő |
Belföld
Forrás: mti
Óriási \\\\\\\"magmabuborék\\\\\\\" növekszik Szantorini szigete alatt
Óriási magmabuborék növekszik Szantorini szigete alatt, az olvadt kőzetek mennyisége 2011 januárja és 2012 áprilisa között 10-20 millió köbméterrel növekedett
- hangsúlyozzák brit kutatók, akik vizsgálataik eredményeit a Nature Geoscience legújabb számában ismertették.
A műholdfelvételek és a GPS-adatok elemzése kimutatta, hogy a vizsgált időszak alatt a sziget 8-14 centimétert emelkedett meg a "magmabuborék" növekedésének "köszönhetően". A kutatások segítenek a tudósoknak jobban megérteni a vulkán "működési mechanizmusát", amely legutóbb 3600 évvel ezelőtt tört ki, több méter vastag hamuüledékkel borítva be a szigetet - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon (http://phys.org/266419002.html.
2011 januárjában egy sor apró földrengést regisztráltak Szantorini alatt. A legtöbb oly enyhe volt, hogy csupán a műszerek voltak képesek észlelni, mindazonáltal ezek voltak a szeizmikus aktivitás első jelei az elmúlt 25 év óta.
A vizsgálatok azután kezdődtek, hogy Michelle Parks, az Oxfordi Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője műholdfelvételeken észlelte a sziget emelkedését.
A kutatócsoport számításai szerint az elmúlt év alatt annyi olvadt kőzettel gyarapodott a Szantorini alatt lévő "buborék", amennyi magmát általában 10-20 év alatt termel a vulkán. Ez azonban nem jelenti azt, hogy feltétlenül a tűzhányó kitörésére kell számítani, az utóbbi hónapokban a szeizmikus aktivitás ugyanis alábbhagyott.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 06. 15:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk
2026. Május 06. 14:00, szerda | Belföld
Tarr Zoltán: a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumot a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd f
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni -
2026. Május 06. 12:00, szerda | Belföld
Magyar Péter: Olaszország a mi otthonunk is, jó dolog, hogy visszatértünk Európába
- jelentette ki Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök kedd este a Sestri Levante-i nemzetközi filmfesztiválon az Ansa olasz hírügynökség tudósítása szerint.
2026. Május 06. 11:00, szerda | Belföld
Hegedűs Zsolt: az átadás-átvétel során kiszámíthatóságra lehet számítani az egészségügyben
A kormányváltás során és azt követően is stratégiai nyugalomra, kiszámíthatóságra és felelős átadás-átvételre lehet számítani az egészségügyben
