Városlista
2026. május 6, szerda - Ivett

Hírek

2021. Április 23. 15:01, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: police.hu

Már több mint 15 millió forint bírságot szabtak ki a horrorkaravánokra

Már több mint 15 millió forint bírságot szabtak ki a horrorkaravánokra

A közúti ellenőrzéseken kiszűrt, súlyos közlekedésbiztonsági kockázatot hordozó járműszerelvények üzemeltetőinek eddig összesen 15,5 millió forintjukba kerültek a jogsértések

- tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-t.
A közleményben emlékeztettek: a közlekedési hatóság a megerősített jogszabályi felhatalmazással élve január vége óta léphet fel hatékonyabban a balesetveszélyes "horrorkaravánokkal" szemben.

Mint írták, a "horrorkaravánok" szinte kizárólag külföldi járművek által vontatott járműszerelvények. Vezetőik jellemzően Nyugat-Európában felvásárolt, gyakran üzemképtelen használt autókat juttatnak el a keleti célországokba úgy, hogy egyszerre több gépkocsit szállítanak rakományukat hevenyészetten rögzítve, egymás mögé kapcsolt pótkocsikon. A lelkiismeretlen ügyeskedők Magyarországon is súlyosan veszélyeztetik a közlekedés biztonságát - olvasható a közleményben.

A január 31-én hatályba lépett előírás új járműkategóriákra terjesztette ki a szabálytalan vontatást végző, műszakilag nem megfelelő, túlsúlyos és túlméretes járműszerelvények ellenőrzésének és szigorúbb szankcionálásának lehetőségét. Így már a személygépkocsikból vagy kisteherautókból álló "horrorkaravánokra" is kiszabható az akár 500 ezer forintos közigazgatási bírság. Februártól a rendőrség és a közlekedési hatóság visszatarthatja a járműveket, rendszámukat és forgalmi engedélyüket elveheti. A továbbhaladás kötelező feltétele a bírság megfizetésén túl a közlekedésbiztonságot veszélyeztető állapot megszüntetése - közölte a minisztérium.



A közleményben Mosóczi Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkárát idézve azt írták, hogy a tárcánál működő közlekedési hatóság munkatársai az elmúlt időszakban 21 esetben kizárólag tömegtúllépés, további 17 alkalommal pedig ezen felül egyéb mulasztás, zömmel dokumentációs hiányosságok miatt is marasztaltak el "horrorkaravánokat".

A szabálymódosítás bevezetése óta, szűk három hónap alatt így összesen 38 járműszerelvényt szűrtek ki, tartóztattak fel. Tavaly egész évben 108 esetben állapítottak meg hasonló jogsértést, az új rendelkezések tehát a gyakorlatban is bővítik a hatóság mozgásterét. Arra lehet számítani, hogy a tetemes bírságok visszatartó erejének köszönhetően egyre kevesebbszer találkozunk majd a járművezetői felelőtlenség szélsőséges példáival a hazai utakon.

A tárca kitért arra is, hogy a közelmúltban lezajlott közúti ellenőrzéseken a szakemberek a többi között egy olyan kamiont is jogsértésen értek, amelynek leponyvázott rakterét jórészt egy komplett teherautó töltötte ki. Egy másik esetben egy szakszerűtlenül meghegesztett vonórudat a hegesztés eltörése után műanyag rögzítő szalaggal próbált egyben tartani a járművezető. Egy 750 kilogramm megengedett legnagyobb össztömegű utánfutót annyira túlpakoltak, hogy a pótkocsit alig tudta megemelni az autómentő akár két tonnával is elbíró daruja.

A közlekedési hatóság folyamatosan dolgozik a nagyobb nemzetközi forgalmat bonyolító utak mentén a fokozottan balesetveszélyes gyakorlatok visszaszorítása érdekében - olvasható a közleményben.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 06. 15:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk

2026. Május 06. 14:00, szerda | Belföld

Tarr Zoltán: a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumot a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd f

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni -

2026. Május 06. 12:00, szerda | Belföld

Magyar Péter: Olaszország a mi otthonunk is, jó dolog, hogy visszatértünk Európába

- jelentette ki Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök kedd este a Sestri Levante-i nemzetközi filmfesztiválon az Ansa olasz hírügynökség tudósítása szerint.

2026. Május 06. 11:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: az átadás-átvétel során kiszámíthatóságra lehet számítani az egészségügyben

A kormányváltás során és azt követően is stratégiai nyugalomra, kiszámíthatóságra és felelős átadás-átvételre lehet számítani az egészségügyben