Városlista
2026. június 21, vasárnap - Alajos

Hírek

2019. December 10. 07:09, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Magyarországon a használt gumiabroncsok 85 százalékát újrahasznosítják

Magyarországon a használt gumiabroncsok 85 százalékát újrahasznosítják

Európában a használt gumiabroncsok 92 százalékát újrahasznosítják, Magyarországon 85 százalék ez az arány - közölte a Magyar Gumiabroncs Szövetség az MTI-vel hétfőn.

Az Európai Gumiabroncs és Gumigyártók Szövetsége (ETRMA) által december elején publikált jelentés szerint Európában 3 424 500 tonna használt abroncsot vettek nyilvántartásba 2017-ben. Ennek a mennyiségnek 92 százalékát hasznosították újra, ami 3 142 500 tonnát jelent.

Magyarországon 2017-ben 33 ezer tonna használt abroncs keletkezett, 22 ezer tonnát nyersanyagként hasznosítottak, míg 6000 tonnából energiát állítottak elő. Mindez az ETRMA normái szerint 85 százalékos újrahasznosítási arányt jelent, ami a tagországok rangsorában középmezőnyt jelent.

A rendelkezésre álló legfrissebb, összesített 2017-es adatok alapján 1,96 millió tonna gumiabroncsot kezeltek újrahasznosított alapanyagként. 1,47 millió tonna - a granulálási folyamatot követően - visszakerült a gumiabroncs gyárakba, a három fő alkotóelem - gumi, acél és textil - előállítását végző gépsorokra. 326 ezer tonnát a cementgyártásban - alapanyagként - dolgoztak fel, míg a fennmaradó mennyiséget öntödék, acélgyárak, illetve pirolízissel (hőbontás) foglalkozó cégek hasznosítottak.

A felmérésben részt vett országok 1,18 millió tonna használt abroncsot hasznosítottak energiatermelésre 2017-ben. Ennek a mennyiségnek 83 százalékát a cementgyárak dolgozták fel energiaforrásként, míg a fennmaradó 17 százalékot erőművekben, városi hőerőművekben égették el, energiatermelés céljából.

A közleményben arra is rámutatnak, hogy másfél évtizede még minden öt használt abroncsból négy került jobb esetben a lerakóba, rosszabb esetben a közeli kiserdőbe. A látványos javulás a fogyasztók felelősebb viselkedésének és az ETRMA által is támogatott begyűjtési és újrahasznosítása folyamatoknak köszönhető.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 21. 08:31, vasárnap | Belföld

Vb-2026 - A németek a ráadásban győzték le Elefántcsontpartot

2026. Június 21. 08:30, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: szeptember elején állhat fel a vagyonvisszaszerzési hivatal

Mégsem terjeszti be a kormány a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalról szóló javaslatot a jövő héten, először társadalmi egyeztetésre bocsátják - mondta a miniszterelnök az RTL Híradónak szombaton.

2026. Június 20. 14:00, szombat | Belföld

Orbán Balázs lemondott az MCC Alapítvány kuratóriumi elnöki posztjáról

Orbán Balázs lemondott a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány kuratóriumi elnöki posztjáról - ezt a politikus jelentette be pénteken Facebook-oldalán.