Városlista
2025. március 12, szerda - Gergely

Hírek

2012. Október 08. 11:52, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Eredményesek a szélütés következményeit csökkentő új szer első próbái

Eredményesek a szélütés következményeit csökkentő új szer első próbái

Jó eredménnyel zárultak az első klinikai próbák, amelyekben egy, a szélütés következményeit csökkentő új gyógyszer biztonságosságát tesztelték amerikai és kanadai orvosok.

A The Lancet Neurology című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint az NA-1 jelű vegyület biztonságosan alkalmazható szélütött pácienseknél, és a kipróbálásba bevont embereknél kevesebb agyszövet károsodott a stroke következtében.
Az NA-1 korábbi, főemlősökön végzett tesztjei azt mutatták, hogy a vegyület szélütés utáni adagolása megelőzte, hogy az oxigénhiányban szenvedő idegsejtek elpusztuljanak.
A most ismertetett klinikai próba összesen 14 amerikai és kanadai kórházban zajlott. Olyan pácienseket vontak be, akiken agyi aneurizma (értágulat) miatt műtétet kellett végrehajtani. Ezeknél a betegeknél a meggyengült agyi ér miatt az átlagosnál jóval nagyobb az agyvérzés kockázata.
A vizsgálatba bevont 185 páciens közül 92 embernek NA-1 vegyületet adtak be vénásan, míg 93-nak sóoldatot. Az orvosok értékelése szerint a szer biztonságos volt, mindössze két esetben jelentkeztek enyhe mellékhatások.
A későbbi agyi szkennelés kimutatta, hogy kevesebb agyi lézió, károsodott agyszövet keletkezett azoknál az embereknél, akiknek a hatóanyagot fecskendezték be. A szakemberek nagyobb tanulmányt is terveznek a szer hatásosságának igazolására.
A klinikai próbákat a szert kifejlesztő biotechnológiai cégek támogatták - közölte a BBC hírszolgálata.
(http://www.bbc.co.uk/news/health-19812066)

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 12. 07:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: elég volt, véget vetünk az indokolatlan áremeléseknek

Elég volt, véget vetünk az indokolatlan áremeléseknek - közölte a miniszterelnök kedden a közösségi oldalán.

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: dróntámadás miatt fel kellett függeszteni a kőolajszállítást a Barátság vezetéken

Ukrán dróntámadás miatt fel kellett függeszteni a Magyarországra irányuló kőolajszállítást a Barátság vezetéken, a javítási munkálatok azonban már zajlanak, így még a nap folyamán újraindulhat a tranzit

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Meteorológia: kiadós csapadék várható a héten, többfelé a havi mennyiség is leeshet

A héten - a keddivel együtt - az ország jelentős részén a márciusi havi átlagos mennyiségű, vagy azt kissé meghaladó csapadékra lehet számítani - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán kedden.

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: jövő év elején a Mercedes új kecskeméti gyára is elkezdi a sorozatgyártást

A Mercedes új kecskeméti gyára is elkezdi a sorozatgyártást a jövő év elején, ezzel duplájára nő a vállalat magyarországi gyártókapacitása - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Stuttgartban.