Hírek
2019. Május 31. 18:05, péntek |
Belföld
Forrás: mti
Elhalasztotta a jegybank az azonnali fizetési rendszer bevezetését
Elhalasztotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a július elsejére tervezett azonnali fizetési rendszer bevezetését.
A jegybank pénteken az MTI-vel azt közölte, hogy július 1-jétől a rendszer éles próbaüzeme kezdődik, a lakossági és vállalati ügyfelek számára az azonnali fizetés 2020. március 2-ától lesz elérhető.
A jegybank közleménye szerint a példa nélküli beruházás a hazai bankszektor informatikai rendszereinek átalakítását igényli. A jegybank folyamatosan nyomon követte a pénzforgalmi szolgáltatók felkészülését, és indokoltnak látja, hogy a rendszer indulására meghatározott 2019. július 1-i időpontban csak a rendszer éles próbaüzeme induljon el, a lakossági és vállalati ügyfelek számára pedig csak később legyen elérhető a rendszer.
A piaci szereplők oldalán azonosított kockázatok miatt a Pénzügyi Stabilitási Tanács 2019. május 28-i ülésén döntött arról, hogy a pénzügyi stabilitás fenntartása, az elektronikus fizetésbe vetett bizalom megőrzése érdekében az ügyfelek számára az azonnali fizetés 2020. március 2-ától legyen elérhető.
Az ennek megfelelően módosított rendelet értelmében erre a határidőre minden érintett pénzforgalmi szolgáltatónak teljesen készen kell állnia a szolgáltatás nyújtására – olvasható az MNB közleményében.
Az MNB hangsúlyozta: az azonnali fizetési rendszer központi infrastruktúráját biztosító Giro Zrt. és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határidőre elkészült a rendszer működését megalapozó technikai feladatokkal. A rendszer éles próbaüzeme szükséges ahhoz, hogy a rendszerhez csatlakozást és a biztonságos működést valamennyi pénzforgalmi szolgáltató biztosítani tudja.
Emlékeztettek arra: az azonnali fizetési rendszer létrehozásáról 2017 elején hozta meg a szükséges döntéseket az MNB, amelynek célja a hazai pénzforgalmi szektor, a pénzügyi infrastruktúra és ezen keresztül a magyar gazdaság versenyképességének növelése.
A döntés értelmében az év minden napján, 24 órában, legfeljebb 5 másodperc alatt lehet majd átutalásokat teljesíteni úgy, hogy az átutalás kezdeményezése során lehetőség lesz a jelenlegi hosszú számlaszámok helyett a kedvezményezett más azonosítóját (például mobiltelefonszám, e-mail cím) megadni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 06. 07:00, csütörtök | Belföld
Jövő héten kedden lehet a köztársasági elnök választás
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. Augusztus 06. 05:00, csütörtök | Belföld
Országosan elérte, Budapesten meg is haladta a 40 Celsius-fokot a legmagasabb hőmérséklet
Országosan 40, Budapesten 43 Celsius-fok volt a legmagasabb hőmérséklet szerda délután, csapadék esélye kizárt - közölte a kormány a szerdai 16 órai, a hőségriasztásról a kormany.hu oldalon közzétett gyorsjelentésében.
2026. Augusztus 06. 04:00, csütörtök | Belföld
Magyar Péter: átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány
A mostani energiaválság tanulságaira is válaszolva átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány szerdai ülésén - közölte Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán szerda este.
2026. Augusztus 05. 13:00, szerda | Belföld
Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél
Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
