Városlista
2026. május 6, szerda - Ivett

Hírek

2011. November 18. 14:11, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Antibiotikumok - tények és tévhitek

Antibiotikumok - tények és tévhitek

A Health Protection Agency felmérése szerint az átlagemberek negyede még mindig azt hiszi, hogy antibiotikumokkal a megfázás és a nátha minden fajtája tökéletesen kezelhető.

Ezzel szemben az igazság az, hogy ezekkel a szerekkel nem pusztíthatóak el azok a vírusok, amelyek a legtöbb légúti megbetegedésért felelősek.

A felmérést a szakemberek Angliában végezték el. Az eredmények lesújtóak voltak: az 1800 megkérdezett ember tizede mindig megtartja azokat az antibiotikumokat, amelyeket egy kúra során nem használ fel, és ha esetleg megfázik, orvosi rendelvény nélkül gyógyítja velük saját magát és családját - írja a BBC.

A szakértők szerint ugyanakkor ez a magatartás fölösleges és veszélyes is. Fölösleges abból a szempontból, hogy ezek a gyógyszerek sem képesek minden olyan kórokozót elpusztítani, amelyek megfázást okozhatnak - a vírusokkal szemben például, amelyek a légúti megbetegedések nagy hányadát okozzák, teljesen hatástalanok.

Ráadásul az antibiotikumok indokolatlan szedése gyógyszer rezisztencia kialakulásához is vezethet, ami beláthatatlan következményekkel járhat. Jelenleg ugyanis sok betegség csakis ezekkel a szerekkel gyógyítható, ha azonban az emberek és a kórokozók többsége immúnissá válik velük szemben, akkor gyógyír híján akár hatalmas világjárványok is kitörhetnek.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 06. 15:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk

2026. Május 06. 14:00, szerda | Belföld

Tarr Zoltán: a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumot a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd f

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni -

2026. Május 06. 12:00, szerda | Belföld

Magyar Péter: Olaszország a mi otthonunk is, jó dolog, hogy visszatértünk Európába

- jelentette ki Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök kedd este a Sestri Levante-i nemzetközi filmfesztiválon az Ansa olasz hírügynökség tudósítása szerint.

2026. Május 06. 11:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: az átadás-átvétel során kiszámíthatóságra lehet számítani az egészségügyben

A kormányváltás során és azt követően is stratégiai nyugalomra, kiszámíthatóságra és felelős átadás-átvételre lehet számítani az egészségügyben