Városlista
2026. május 7, csütörtök - Gizella

Hírek

2011. December 04. 14:41, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A hollók ugyanúgy gesztikulálnak, mint az emberek

A hollók ugyanúgy gesztikulálnak, mint az emberek

A tudósok legfrissebb megfigyelései szerint a hollók különösen intelligens állatok, és olyan magatartásformákat mutatnak, amelyeket eddig csakis az embereknél és egyes emberszabásúaknál dokumentáltak.

A csőrüket például úgy használják, mint mi az ujjainkat: rámutatnak tárgyakra és fel is tartják azokat, ha fel akarják kelteni társaik figyelmét.

A tudósok két évet töltöttek el azzal, hogy megfigyeltek egy vad hollócsapatot Ausztriában. Ekkor döbbentek rá arra, hogy a madarak a csőrüket ujjakként használják: rámutatnak vele tárgyakra, hogy odavonzzák társaik figyelmét, sőt fel is mutatják azokat, ha rámutatással nem érik el a kívánt hatást - írja a Nature Communications.

Ezeket a gesztusokat leggyakrabban ellenkező nemű társaik felé mutatták, és a megfigyelések szerint a legtöbb esetben sikerrel is jártak vele: sikerült ugyanis interakcióba lépniük kiszemeltjükkel. Márpedig ez azt jelzi, hogy cselekedeteik tudatosak és jól megtervezettek.

A gesztusok vizsgálatában túl sokáig koncentráltunk kizárólag az emberekre és az emberszabásúakra. Pedig a fenti példából is látszik, hogy amennyiben más fajokra is jobban odafigyelnénk, úgy valószínűleg jobban megérthetnénk, hogy pontosan hogyan is fejlődött ki például az emberi nyelv - mondta Simone Pika, a Max Planck Intézet munkatársa.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: holló, tudósok

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 06. 15:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk

2026. Május 06. 14:00, szerda | Belföld

Tarr Zoltán: a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumot a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd f

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni -

2026. Május 06. 12:00, szerda | Belföld

Magyar Péter: Olaszország a mi otthonunk is, jó dolog, hogy visszatértünk Európába

- jelentette ki Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök kedd este a Sestri Levante-i nemzetközi filmfesztiválon az Ansa olasz hírügynökség tudósítása szerint.

2026. Május 06. 11:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: az átadás-átvétel során kiszámíthatóságra lehet számítani az egészségügyben

A kormányváltás során és azt követően is stratégiai nyugalomra, kiszámíthatóságra és felelős átadás-átvételre lehet számítani az egészségügyben